Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: umig@kolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2018-03-19 12:00:19

Sołectwa


Przedbórz

Budynek OSP Przedbórz 

Przedbórz, znajduje się 7 km na południe od Kolbuszowej. Miejscowość powstała około 1510 roku na gruntach należących do niegrodowego starostwa ropczyckiego i wyodrębniona została z obszaru Kolbuszowej w połowie XVII wieku. W 1849 wieś nabył w drodze licytacji Ludwik Wąsowicz. Miejscowość liczącą 1451 ha i zamieszkuje 930 mieszkańców.

Obecnie jest to wieś o dość rozległej, rozrzuconej zabudowie. Pozostało tu parę zabytkowych domów o architekturze ludowej. W wiosce znajduje się Kościół parafialny pw. Św. Józefa Rzemieślnika, usytuowany przy głównej drodze może uchodzić za perłę architektury współczesnej. Ta nowoczesna i oryginalna świątynia z kamienną elewacją i wnętrzem w kształcie pieczary została wybudowana w 1979 roku według projektu Władysława Pieńkowskiego. We wnętrzu kościoła uwagę przyciąga obraz Matki boskiej Niepokalanie Poczętej, pochodzący z I połowy XVIII wieku z zamku w Nachodzić (Czechy), przemalowany i ucięty.

 

Na skrzyżowaniu lokalnych dróg między Przedborzem a Hutą Przedborską, w murowanej kapliczce umieszczona jest barokowa rzeźbiona w kamieniu statua św. Jana Nepomucena. Figura pochodząca z XVIII wieku, pokryta jest konwencjonalnymi barwami.

W Przedborzu funkcjonuje dom strażaka, szkoła podstawowa i biblioteka. Ze względu na uzbrojony teren rozwija się budownictwo mieszkaniowe.