Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: umig@kolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2019-01-16 04:38:55

Kalendarz wydarzeń


Weekend seniora z kulturą

29 i 30 września zapraszamy na wydarzenie organizowane w ramach kampanii „60+Kultura”, w której centrum znajdują się seniorzy i której patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kolbuszowskim skansenie najintensywniej będziemy wspominać dawne czasy w niedzielę. Między godz. 11.00 a 17.00 odbędą się międzypokoleniowe spotkania w jednej z zagród, przy kuchni oraz na wystawie „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”.

Pracownicy Muzeum będą prowadzić rozmowy z seniorami, a ci odmalują przed nami panoramę dawnych czasów i obyczajów. W tym roku wypytamy naszych rozmówców o to, jak przed laty przyozdabiało się wnętrze izby z okazji świąt i jakie były obrzędy towarzyszące weselu.

Stanisława Paryz pokaże, jak wykonywało się lasowiackie wycinanki z półpergaminu i kwiaty z bibuły, a Zofia Dąbrowska przypomni weselne pieśni obrzędowe. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krzemienicy koło Łańcuta będą częstować regionalnymi przysmakami.

Nasi goście będą mieli także okazję obejrzeć etnoperformans weselny pt. "Tam, gdzie jeszcze pieją koguty", który łączy w sobie przekaz o dawnych ludowych zwyczajach ze sztuką teatralną. Widowisko zostanie wykonane przez Anetę Pepaś-Skowron wraz z grupą sympatyków z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie.

Zapowiada się moc atrakcji!

W ciągu tych dwóch dni wstęp do skansenu dla seniorów wynosi 1 zł.

Oto plan niedzieli:

 • tradycyjne zdobnictwo wnętrza
  • 11.00 – 17.00 – spotkanie z bibułkarką Stanisławą Paryz w chałupie z Żołyni (sektor lasowiacki)
 • obrzędowość weselna
  • 13.00 – 14.30 – pierwsze spotkanie z pieśniarką Zofią Dąbrowską w domu z Żołyni (sektor wejściowy)
  • 14.30 – prezentacja projektu "Tam, gdzie jeszcze pieją koguty" – etnoperformans weselny Anety Pepaś-Skowron i zespołu z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie (sala warsztatowa w szkole z Trzebosi)
  • 15.30 – 17.00 – drugie spotkanie z pieśniarką Zofią Dąbrowską w domu z Żołyni (sektor wejściowy)
 • kuchnia regionalna