Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: umig@kolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2018-12-17 15:50:24

Aktualności


Gmina Kolbuszowa wśród najlepszych samorządów w kraju

Gmina Kolbuszowa wśród najlepszych samorządów w kraju 

Kolbuszowa zajęła jedenaste miejsce w tegorocznym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Wręczenie nagród XIII edycji rankingu odbyło się 23 listopada w Jarocinie. Wyróżnienie odebrał Jacek Mroczek Zastępca Skarbnika Kolbuszowej.

Laureaci Rankingu Samorządów to najlepsze w Polsce gminy i miasta pod względem zrównoważonego rozwoju. Przy rankingu ocenie podlegały wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych oraz dane podane przez samorządy. Zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala jego kapituła, której przewodniczącym jest były premier Jerzy Buzek.

W rankingu oceniono różne obszary działalności samorządów. Brano pod uwagę: umiejętność pozyskiwania dochodów, politykę wydatkową, dyscyplinę budżetową, edukację, wspieranie rynku pracy i przedsiębiorczości oraz jakość zarządzania administracją.  

Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na trzy główne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

W kategorii miasta na prawach powiatu pierwsze miejsce zajął Poznań, a na kolejnych pozycjach znalazły się Bielsko Biała i Nowy Sącz. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężyła gmina Boguchwała, przed Mszczonowem i Legionowem. Najlepszą gminą wiejską według jury została gmina Strawczyn. Na drugim miejscu uplasowała się gmina Zielonki, a na trzecim gmina Dębno.