Poręby Kupieńskie


Obelisa ku czci poległych partyzantów wPorębach Kupieńskich 
Poręby Kupieńskie 
2015-11-12

Wieś powstała w drugiej połowie XVIII w. Obecnie zajmuje ponad 15 km2 i liczy około 300 mieszkańców. Na całej swej długości, graniczy z dużym kompleksem leśnym dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Poręby Kupieńskie to jeszcze mało odkryty zakątek Gminy Kolbuszowa z pięknym krajobrazem, czystym powietrzem i bogatą roślinnością. Licznie występują tutaj chronione i rzadkie gatunki roślin a rozległe lasy dają schronienie wielu gatunkom zwierząt. W 1999 roku utworzono Rezerwat Ornitologiczny „Zabłocie”, który oprócz części lasu obejmuje duży kompleks śródleśnych stawów rybnych założonych w okresie międzywojennym obejmujących ponad 100 hektarów. Pejzaż wsi urozmaicają rozległe stawy wodne, które służą mieszkańcom w celach rekreacyjnych. Stwarzają one swoisty mikroklimat. Tutejszy las jest bogaty w runo: jagody, jeżyny, wszystkie gatunki grzybów.

Wieś charakteryzuje dziewicza przyroda, cisza oraz gościnność mieszkańców. Biegnie przez nią droga asfaltowa, która jest częścią malowniczej trasy rowerowej po okolicach Kolbuszowej – idealna na eskapady turystyczne dla dzieci, młodzieży i całych rodzin by być w bliskim kontakcie z przyrodą oraz miło i zdrowo spędzić wolny czas. Jest tu wiele przydrożnych kapliczek z XVIII i XIX wieku oraz kilka współczesnych.

Na terenie wsi w 1944 roku oddziały AK i BCH w akcji „Burza” stoczyły bitwę z oddziałami niemieckimi, w której zginęło 6-u partyzantów i kilkudziesięciu Niemców. W roku 1969 na miejscu tych walk wzniesiono obelisk ku czci poległych partyzantów. W tutejszym lesie jest też grób 3 nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2018-02-23 14:04
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 986 331