Obchody wrześniowe w Kolbuszowej


Obchody wrześniowe w Kolbuszowej 
2019-09-11

Mieszkańcy Kolbuszowej i okolic uroczyście uczcili 80. rocznicę bitwy o Kolbuszową oraz 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody zorganizowano w poniedziałek, 9 września.

Uroczystości rozpoczęły się oficjalnym otwarciem wystawy w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej w Kolbuszowej zatytułowanej „Kolbuszowski wrzesień 1939 r.” O godz. 12.00  przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września miały miejsce centralne obchody. Nastąpiło odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, przedstawienie montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez nauczycieli i uczniów ZST oraz złożenie kwiatów pod pamiątkowymi tablicami.

Następnie zebrani przemaszerowali na kolbuszowski cmentarz w towarzystwie Wojskowej Asysty Honorowej z Nowej Dęby, pocztu sztandarowego Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej oraz Orkiestry Wojskowej. Modlitwę przy mogiłach żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny poprowadził ks. Lucjan  Szumierz, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Pluton żołnierzy oddał salwę honorową upamiętniającą bohaterów września 1939 r. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła również delegacja z Chrzanowa, skąd pochodził  kapral Kazimierz Kulig, który poległ w kolbuszowskiej bitwie i spoczywa na tutejszym cmentarzu.

Tegoroczne obchody zakończyła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych odprawiona w intencji poległych obrońców Kolbuszowej i Ojczyzny, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem znajdującym się na kolbuszowskim rynku.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele parlamentu i województwa, władze powiatu i gmin, przedstawiciele służb mundurowych, kombatantów, instytucji, organizacji społecznych i politycznych, szkół oraz harcerzy.

 

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2020-05-25 15:26
  • |
  • Licznik odwiedzin: 6 610 751