Gimnazjaliści z Widełki na Wawelu


Gimnazjaliści z Widełki na Wawelu 
2017-06-09

Uczniowie Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Widełce wzięli udział w X zjeździe Rodziny Szkół Jadwiżańskich w Krakowie. Ta niezwykła uroczystość odbyła się 8 czerwca 2017 w Katedrze Wawelskiej z okazji 20. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Królowej przez Jana Pawła II.

Reprezentacje szkół noszących imię św. Jadwigi Królowej spotkały się w Krakowie na Rynku Głównym przy Kościele Mariackim. Następnie uczestnicy spotkania (a było ich ponad 500 osób) przemaszerowali Drogą Królewską na Wawel. Pochód pełen osób ubranych w średniowieczne stroje stanowił atrakcję dla turystów, zwłaszcza z zagranicy, którzy liczne przyglądali się wydarzeniu.

Główna uroczystość odbyła się w Katedrze na Wawelu – miejscu, w którym Jadwiga została koronowana na króla Polski i w którym spoczęła po śmierci. Tam również znajdują się relikwie królowej. Mszę św. poprowadził biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Jan Szkodoń. We mszy udział wzięli również udział przedstawiciele władz Krakowa oraz Konsul Węgier Adrienne Komendy. Wszyscy zebrani modlili się w intencji szkół noszących imię znamienitej patronki. Podczas mszy przypomniano zasługi królowej dla naszej ojczyzny oraz jej niezwykłe miłosierdzie oraz chęć pracy na rzecz biednych i ubogich. Na zakończenie przedstawiciele szkół złożyli czerwone róże przy grobie św. Jadwigi.

Gimnazjaliści z Widełki godnie reprezentowali swoją szkołę. Zwracali uwagę pięknymi strojami pocztu sztandarowego. Wszystkim podobała się marżoretka z naszej szkoły, która wybijała na werblu marszowy rytm. Nasi uczniowie uczcili święto swej patronki. Chwile spędzone na Wawelu na długo pozostaną w ich pamięci. Na co dzień pozostaje im wcielać w życie ideały głoszone przez świętą Jadwigę.

                                  

Renata Peret, Piotr Duda, Rafał Przywara

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2018-12-10 15:04
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 294 562