Polak z Widełki, Węgier z Mátészalki czyli o wymianie uczniów


Polak z Widełki, Węgier z Mátészalki czyli o wymianie uczniów 
2017-05-30

Węgiersko-angielska szkoła podstawowa Móricz Zsigmond mieszcząca się w Mátészalce, mieście partnerskim Kolbuszowej, po raz drugi zaprosiła uczniów Zespołu Szkół w Widełce na wymianę międzynarodową. Wizyta odbyła się w dniach 18-19 maja i z pewnością jej echa wciąż słychać w rozmowach mieszkańców Widełki. Tym razem uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na obchody Dnia Dziecka. W czwartek Węgrzy powitali nas pokazem tańca
i programem artystycznym w języku angielskim. Potem była chwila na wspólne rozmowy,  rozgrywki sportowe, następnie uczniowie rozeszli się do domów węgierskich partnerów. W piątek od rana zaczęły się atrakcje: gimnastka poranna, przejażdżka pociągiem po mieście, zjeżdżalnie, rodeo, trampoliny, zjazdy na tyrolce, pokazy udzielania pierwszej pomocy, tatuaże i malowanie twarzy. Świetną zabawą okazał się polsko - węgierski mecz koszykówki, w którym dyrektorzy szkół zagrali wraz z uczniami - szkoda, że sędzia zniknął po pierwszej połowie, a wynik pozostaje wielką tajemnicą.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu podkreślali ogromną życzliwość i gościnność Węgrów, wspaniałą atmosferę spotkań z burmistrzem miasta Mátészalka, dyrekcją i pracownikami szkoły oraz rodzicami. Uczniowie dodają, że trzecie spotkanie z partnerami (węgierscy uczniowie byli
w Widełce w październiku) było już tylko przyjemnością i radością – stres i niepewność pierwszego wyjazdu poszły w zapomnienie. Po raz kolejny 20 uczniów naszej szkoły znalazło się w sytuacji, gdzie jedynym sposobem komunikacji jest używanie języka angielskiego. Stworzenie takich warunków prowadzi do pokonania bariery językowej, daje uczniom możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych, uświadamia potrzebę uczenia się języków obcych. Nie sposób przecenić wagi takiego doświadczenia, niemożliwe jest zasymulowanie go w środowisku szkoły czy sali lekcyjnej. A to dopiero początek zalet rozpoczętej w 2016 roku polsko – węgierskiej wymiany uczniów. Uczestnicy zapoznają się z funkcjonowaniem szkoły i systemem edukacji w kraju partnerskim, poznają tradycje i środowisko naturalne Węgier. Już podczas pierwszej wizyty nawiązały się przyjaźnie pomiędzy uczniami, pozostają oni w kontakcie mailowym, komunikują się również poprzez media społecznościowe.

Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy szkołami będzie przebiegała w kolejnych latach tak dobrze, jak w chwili obecnej. Każde spotkanie przynosi ciekawe pomysły, pojawiają się nowe możliwości. Cieszy fakt, że nasi uczniowie potrafią się porozumieć z rówieśnikami w języku angielskim, są otwarci, tolerancyjni i chętni do współpracy z przedstawicielami innych kultur i narodowości.

Joanna Sieraczyńska

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2018-12-10 15:04
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 294 608