„Łowcy Burzy”


II Zlot Bytnarowski „Łowcy Burzy” 
2017-05-30

W dniach 19-21 maja 2017 roku w Kolbuszowej odbył się II Zlot Bytnarowski „Łowcy Burzy”, zorganizowany przez Hufiec z ZHP Kolbuszowa im. Janka Bytnara „Rudego”. To już druga edycja Zlotu, którego celem jest utrwalanie wiedzy i pamięci o bohaterze naszego Hufca  - Janie Bytnarze „Rudym”, harcerzu i żołnierzu odbitym przez przyjaciół z rąk hitlerowców podczas Akcji pod Arsenałem.

Na zlocie stawiło się 150 harcerzy z większości drużyn naszego Hufca, a także drużyny z innych hufców: 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska
z Hufca Lasowiackiego oraz Patrol „Kalina” z Tarnobrzegu i harcerze z 1 Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich „Jedynka” z Nowej Dęby - Hufiec ZHP Tarnobrzeg. Nie zabrakło także najmłodszych – zuchów z 3 GZ „Młode Wilczki” z Kolbuszowej oraz Stalowej Woli.

W piątek (19.05) harcerze uczestniczyli w wieczornej grze miejskiej pt. „Nieodkryta Kolbuszowa” a później w ognisku obrzędowym, które odbyło się na terenie kolbuszowskiego LO.

Przed poważnym wyzwaniem stanęli harcerze w sobotę, 20.05, kiedy wyruszyli na grę terenową z Kolbuszowej do pomnika partyzantów
w Porębach Kupieńskich, podczas której, na 8 punktach kontrolnych mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Janka Bytnara „Rudego” oraz Akcji „Burza” na terenie kolbuszowszczyzny (w Porębach Kupieńskich znajdowało się najsilniejsze zgrupowanie AK i BCh na terenie powiatu). Trasa marszu to 12 km przez lasy i łąki, w upale i trudzie. Wszyscy jednak dotarli do celu, gdzie uczestniczyli w pokazach Grupy Rekonstrukcyjnej im. Wojciecha Lisa z Mielca. Mogli ćwiczyć strzelanie z różnych rodzajów broni oraz z łuku oraz poznawać umundurowanie Wojska Polskiego
z II Wojny Światowej.

Po powrocie do Kolbuszowej odbył się wieczór tematyczny pt. „Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne – obraz dni…” –, podczas którego prezentowali piosenki, wiersze, muzykę i stroje z lat okupacji. Pani Karolina Majdan – specjalistka od choreografii - uczyła ich również tańców, które były popularne w tamtych czasach. Celem tego wieczoru było uświadomienie harcerzom, że w okrutnych czasach okupacji ludzie także próbowali żyć normalnie – spotykali się, słuchali muzyki, czytali książki i pisali wiersze.

W niedzielę harcerze uczestniczyli we Mszy Świętej, po której, podczas apelu nastąpiło podsumowanie wszystkich konkurencji oraz wręczenie nagród.

I miejsce w kategorii drużyn harcerskich zajęła 15 Drużyna Harcerska im. Stasia Ozimka z Siedlanki – Hufiec Kolbuszowa.

I miejsce w kategorii drużyn starszoharcerskich zajęli harcerze z 1 Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich „Jedynka” z Nowej Dęby – Hufiec ZHP Tarnobrzeg.

II Zlot Bytnarowski „Łowcy Burzy” przeszedł do historii, lecz instruktorzy naszego Hufca już myślą o kolejnym – III Zlocie za rok.

Jako Komendant II Zlotu Bytnarowskiego dziękuję przede wszystkim instruktorom – drużynowym naszego Hufca, których ogromna praca spowodowała, że Zlot przebiegł wzorowo: phm. Julicie Stępień – Komendantce Hufca Kolbuszowa, phm. Małgorzacie Miąso, pwd. Brygidzie Chodorowskiej, pwd. Annie Kmieć, pwd. Mateuszowi Drausowi, dh. Dagmarze Niedziółce, dh. Agnieszce Dragan, dh. Annie Płodzień – Ząbik, dh. Elżbiecie Wilk, dh. Agnieszce Jemioło, dh. Barbarze Górka – Starzec.

Dziękujemy osobom, które pomogły w organizacji Zlotu: Burmistrzowi Kolbuszowej – Panu Janowi Zubie, Staroście kolbuszowskiemu - Panu Józefowi Kardysiowi i Pani Wójt Gminy Niwiska Elżbiecie Wróbel za pomoc w sfinansowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych dla zwycięzców. Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 – Panu Mirosławowi Kaczmarczykowi za udostępnienie budynku szkolnego, Pani Dyrektor Elżbiecie Chmielowiec za udostępnienie kuchni w Zespole Szkół w Kupnie oraz Paniom: Ewie Czachor i Danucie Ząbczyk, które w tejże kuchni w sobotę, nieodpłatnie, ugotowały pyszny obiad dla harcerzy. Przychylnością i pomocą służył nam także Pan Stanisław Miazga – sołtys Porąb Kupieńskich – zawsze pozytywnie nastawiony do harcerzy – bardzo dziękujemy! Za pomoc dziękujemy również Gospodarstwu Rybackiemu „Karp” w Kolbuszowej.

hm. Mariusz Szamraj
Komendant II Zlotu Bytnarowskiego „Łowcy Burzy”

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2018-12-14 14:39
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 310 163